گسترده بودن دولت از کارایی و تحرکی که لازمه اقتصاد امروز جامعه است جلوگیری میکند

 برون‌سپاری به واگذاری انجام فرایندها یا فعالیت‌های داخلی یک کسب و کار به یک تأمین کننده خارجی تحت قرارداد مشخص اطلاق می‌شود. هنگامی که یک سازمان برخی از فعالیت‌ها یا فرایندهای کسب و کار خود را به عرضه‌کننده‌ای در بیرون از شرکت یا سازمان خود بسپارد این عمل را برون‌سپاری می‌نامند. تعاریف بسیاری برای برون سپاری وجود دارد. اما یکی از اساسی ترین آنها، واگذاری خدمات به شخص ثالث است. رایج ترین دلیل برای تصمیم به برون سپاری صرفه جویی در هزینه‌ها است. دستیابی به هزینه پایین تر ناشی از صرفه جویی به مقیاس در کسب و کارهای دیگر است. به دلیل آنکه سازمان امکان ایجاد صرفه جویی به مقیاس در همه فرایندهای کسب و کار خود را ندارد اقدام به برون سپاری می‌کند تا از مزیت‌های موجود در کسب و کارهای دیگر استفاده کند. نمونه بارز آن اجرای طرح برون سپاری گازشهرستان قدس وانتخاب  این شهر به عنوان پایلوت می باشد. به همین منظور برای آگاهی بیشتراز اجرای این طرح و شنیدن نظرات  و انتقادات مردم و مسئولین در وهله اول به سراغ علی اصغر ناصر بخت فرماندار خدوم و پر تلاش شهرستان قدس رفتیم آنچه در ذیل میخوانیم دیدگاه این مقام مسئول درشهرستان است که با هم میخوانیم.

فرماندار قدس با اشاره سیاست اخیر دولت در خصوص طرح برون سپاری و کم کردن دایره بدنه دولت گفت:سیاست اصولی دولت کوچک شدن حجم این دایره  است. بسیاری از خدماتی که دولت در حال حاضر انجام میدهد، حقیقتا قابل برون سپاری است.

ناصر بخت افزود: گسترده بودن بدنه دولت از کارایی و توانایی تحرکی که لازمه اقتصاد امروز جامعه ماست جلوگیری میکند.

وی ادامه داد: بسیار خرسندیم که این اتفاق شایسته در شهرستان ما افتاده، هر چند درابتدای  اجرای طرح، واکنش های نامناسبی صورت گرفت و  مردم احساس میکردند تا به امروز که اداره گاز در دست دولت بوده بخشی از خواسته ها و نیازهای آنها تحقق پیدا نکرده، حال که به بخش خصوصی واگذار شده ممکن است وضعیت بدتر شود، اما به حمدلله عکس این قضیه اتفاق افتاد و مردم رضایت کامل را از عملکرد اداره گاز و کارکنان آن دارند.

ناصر بخت عنوان کرد: من به عنوان نماینده عالی دولت معتقد بودم که برون سپاری این بخش از خدمات در  شرکت گاز به بخش خصوصی و کسی در  توانایی این کار را دارد، میتواند امور مردم را تسهیل کندکه به حمدالله این اتفاق افتاد.

این مقام مسئول با اشاره به مشکلاتی که در اثنای کار وجود داشت گفت: درابتدای اجرای این طرح مطالبی مطرح شد، که نیاز به صبر و حوصله بیشتری داشت. بنده جلسات مکرر و مرتبی را با مهندس فنی پور پیمانکار خصوصی این طرح داشتم، مواردی را  که جهت اجرای بهتر طرح بود را متذکر شدم، مهندس فنی پور هم فردی متعهد، با تجربه و توجه خاصی هم به این موضوع داشتند. به حمدلله الان شاهد آن هستیم که این کار از طرف مردم مود استقبال قرار گرفته ،بخش خصوصی هم به دنبال این ست که کار را به نحو احسن پیش ببرد،چون هدف اصلی در این طرح رضایت مردم است وخوشبختانه ما شاهد این امر هستیم.

فرماندار قدس با اشاره به رضایت مردم در این خصوص عنوان کرد:  به نظرم اجرای این طرح در  شهرستان قدس به عنوان یک تجربه موفق مورد ارزیابیست .همانطور که اشاره کردم رضایت مردم هم موجود است. ماهم علل القاعده راضی به رضای مردم هستیم.

وی تصریح کرد: من از همان ابتدا، با اجرای  این طرح، خوشبین بودم ؛اما موضوعاتی که در حواشی مطرح میشد، اندکی نگرانی در ذهن مردم  ایجاد کرده بود، که به حمدالله کار به خوبی پیش رفت و پیمانکار متعهد و پر تلاش این طرح هم در صدد است که سطح خدماتش را گسترش دهدو رضایت بیشتر مردم رابه دست آورد.

در ادامه این گزارش پای صحبت های محسن عبدلی از صنعتگران ساکن منطقه صنعتی سی متری شورا می نشینیم و نظر وی را در خصوص اجرای طرح برون سپاری جویا می شویم.

ضمن قدردانی از شما خبرنگاران که پیگیر مشکلات مردم در سطح شهرقدس خصوصا  مساله گاز هستید.این منطقه که هم اکنون ساکن آن هستم خیابان  شورا در خیابان سی متری شورا می باشد. درمنطقه ما حدود ۲۸کارخانجات مختلف در حال فعالیت می باشد  که متاسفانه از نعمت گاز در این منطقه بی بهره ایم  و احیانا اگر کسی هم دارد به صورت غیر مجاز ازهمسایه ها با لوله کشی گاز قرض گرفتند و این لوله کشی غیر اصولی می توانند خطرات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

عبدلی ادامه داد: از آنجایی که عزیزان صنعتگر نیاز مبرم  به گاز داشتند، به دنبال گرفتن، مجوز های لازم برای ایجاد کنتور افتادیم. با توجه به دوستی دیرینه ای که با جناب کاظمی مشاور و مدیر روابط عمومی گاز شهرستان قدس داشتم از ایشان  خواستم  تا برای گرفتن مجوز، راهنمایی های لازم را در اختیار ما قرار دهد.

وی ادامه داد:با پیگیریهای مدیر روابط عمومی اداره گاز ،نشستی با مهندس فنی پور، مدیر عامل شرکت ایمن تاسیسات گستر پویا افق جاوید داشتیم. مهندس علیرضا فنی پور هم خیلی جدی پذیرفتند که با ما همکاری های لازم را داشته باشند، تا مشکل نبود گاز مرتفع شود.

عبدلی اظهار داشت : مسئله بزرگی که  در این منطقه وجود داشت، بحث لوله گذاری بود که مبلغی بالغ بر۱۰۰ میلیون تومان هزینه  در بر داشت. طی جلساتی  مکرری که با مالکین داشتیم ،قرار شد مبلغی را به صورت سهمی پرداخت کنند. اما مبلغی که جمع شد قابل توجه نبود به همین منظور با نشست های مجدد و رایزنی هایی که با  جناب کاظمی و  مهندس فنی پور داشتیم، لطف کردند و کل مبلغ را بخشیدند و هیچ هزینه ای بابت لوله کشی از مالکین دریافت نکردند. زیرا اعتقاد داشتند که این افراد از قشر زحمتکش جامعه هستند و تعطیلی  کارگاهها  مصاف با بیکاری  هزاران کارگر مشغول به کار در این مراکز می باشد.

نماینده انتخابی این مجموعه صنفی اظهار داشت:در سالهای گذشته هم پیگیری هایی انجام شده بود که متاسفانه جواب نگرفتیم اما امسال  با حمایت های  مشفقانه  و بدون چشمداشت مهندس فنی پور،  پیگیریهای ما نتیجه داد و ما اکنون در مرحله تایید نظام مهندسی هستیم . اگر تاییدیه نظام مهندسی و استاندارد را بگیریم  ان شا الله به زودی گاز این منطقه وصل خواهد شد.

عبدلی در پایان در خصوص نحوه برخورد کارکنان اداره گاز شهرستان قدس با ارباب رجوع گفت: واقعا از کارمند جزء تا مسئولین رده بالای این اداره همه نهایت احترام را به ارباب رجوع می گذارند و ما مصداق بارز تکریم ارباب رجوع را در اداره گاز شهرستان قدس شاهد بودیم.جا دارد ازجناب کاظمی و مهندس علیرضا فنی پور  مدیر عامل شرکت ایمن تاسیسات گستر پویا افق بابت مساعدت در خصوص انشعاب گاز برای این منطقه قدردانی  می کنیم.همچنین از شما خبر نگاران که چشم بیدار و گوش شنوای مردم و مسئولین هستید و مسائل و مشکلات مردم را دلسوزانه با مسئولین در میان می گذارید تشکر می نماییم.

در بخش دیگر  این گزارش نظر رضا شاهمرادی شاطر نانوایی گل یاس واقع در بلوار امام خمینی را هم می شنویم. : رضا شاهمرادی شاطر نانوایی گل یاس هستم.حقیقتا ما قریب به یک سال است که بدون دغدغه قطع کار می کنیم و از عملکرد اداره گاز راضی هستیم در سالهای گذشته ما با قطعی زیاد گاز موجه بودیم خصوصا در فصل زمستان که وجود گاز خیلی لازم و ضروری بود و چون هیچ وسیله ی جایگزین دیگری برای گرمایش و پخت و پز نداریم با مشکل مواجه میشدیم اما امروز بجز افزایش تعرفه گاز از ارائه خدمات این اداره کمال رضایت را داریم.

خانم بهاره (ع )خانم خانه داری که رضایت کاملی از عملکرد مامورین اداره گاز و نحوه برخورد آنها دارند وی همچنین از اینکه قبض گاز در همان زمانی که کنتور خوانده میشود و قبض را تحویل میدهند و در همان لحظه پرداخت صورت می گیرد ابراز خوشحالی کرد و گفت: امیدوارم همه ادارات به همین روش قبض ها را به دست مشتریان برسانند.

حسین (س) صاحب مغازه نان فانتزی در خیابان  ۴۵متری در مصاحبه صمیمی و خودمانی با خبرنگارما گفت:خداوند رحمت کند پدر و مادرشون رو، من چون فر گازی دارم موقع ای که گاز قطع میشد مشکل داشتم .بسیاری از اوقات خمیر من داخل فر درست زمانی که باید خمیر پف میکرد تا پخته شود گاز قطع میشد و من تمام خمیرها رو نیم پز داخل ضایعاتی ها میریختم اما خوشبختانه قریب به یک سال است که هیچ قطعی نداشتیم و من از همین جا اعلام میکنم که مصداق واقعی خدمات بخش  خصوصی را در اداره گاز شهرستان قدس دیدیم .

شهرستان قدس : مژگان علیقارداشی

منبع : روزنامه آفرینش – ۱۲ اسفند سال ۹۷