تکریم ارباب‌رجوع در اولویت کاری مجموعه ایمن تاسیسات گستر

به گزارش خبرنگار روزنامه سراسری سایه؛مهندس علیرضا فنی‌پور (مدیرعامل شرکت ایمن تأسیسات‌گستر مدیریت برون‌سپار اداره گاز شهرستان قدس)، در حاشیه مراسم روز خبرنگار که با‌حضور جمعی از خبرنگاران در این اداره برگزار شد، با‌اشاره‌به تغییر رویه مدیریتی و لزوم رفع ریشه‌ای مشکلات اداره گاز به‌خصوص در‌مورد مسائل مردمی، اظهار کرد: «در بحث برخورد با انشعابات غیرمجاز باید مشکلات را ریشه‌ای حل کنیم و با یافتن علت روی‌آوردن مشترکان به انشعابات غیرمجاز، مشکل آنها را شناسایی و رفع کنیم و برخوردهای سلبی محض را کنار بگذاریم».

وی در‌رابطه‌با تکریم ارباب‌رجوع و نحوه برخورد با بدهکاران به این اداره، افزود: «در این اداره ما تکریم حضور و زمان ارباب‌رجوع را در اولویت خود قرار داده‌ایم و حتی زمانی که سیستم‌ها قطع شود، فیش‌های مردم جمع‌آوری و لیست می‌شود و به‌محض اتصال مجدد، اقدام لازم صورت گرفته و از‌طریق پیامک به درخواست‌کنندگان ابلاغ می‌شود. ما در اینجا گا‌ها با قبض‌هایی مواجه هستیم که ٣۶دوره پرداخت نشده‌اند و مربوط به واحدهای مسکونی و مالکان کم‌بضاعتی هستند که عطف به عدم توانایی در پرداخت قبوض، ‌مبالغ آنها روی‌هم انباشته‌شده و امروز، به‌هیچ‌عنوان امکان پرداخت یکجای آنها را ندارند. این مسئله به مدیریت دوره‌های قبلی برمی‌گردد که به‌جهت عدم مدیریت بر روی پرداخت قبوض و پیگیری و تعامل مناسب با مردم، در زمان ممکن اقدام لازم را انجام نداده‌اند. درواقع برخورد بی‌برنامه و لحظه‌ای با بدهکاران صحیح و ممکن نیست و در مواقعی موجب تعطیلی یک واحد صنفی و منبع کسب درآمد خانواده و در مواقعی دیگر موجب ایجاد مشکل در خانه‌های مسکونی می‌شود و نتیجه آن سرقت گاز خواهد بود که تبعات سنگین‌تری برای ما خواهد داشت».

فنی‌پور در‌ادامه به مشکلات معیشتی مردم در پرداخت قبوض و راهکارهای اداره گاز شهر قدس برای بهبود شرایط اشاره کرد و گفت: «بسیاری از خانواده‌ها هستند که بنا‌به مشکلات مالی و درآمد ناکافی برای معیشت، وابسته به ترجمان‌های مختلف هستند یا حتی از این امکان هم برخوردار نیستند و در پرداخت قبوض همواره دچار مشکل می‌شوند. ما در این اداره با‌توجه‌به مشکلات مردم که نمی‌توان به‌سادگی از آنها چشم‌پوشی کرد، بودجه‌ای را برای حمایت از این خانواده‌ها در‌نظر گرفته‌ایم و تا حد ممکن و بدون تحقیقات صرفاً با اعتماد به تعاملی که با مردم داریم، در‌حوزه خود از این خانواده‌ها حمایت می‌کنیم». این مسئول در‌خصوص انشعابات غیر‌مجاز نیز خاطرنشان کرد: «در سطح شهرستان قدس ما ده‌ها‌هزار انشعاب غیرمجاز داریم که مربوط به عدم مدیریت و تعامل چند دستگاه در دوره‌های پیشین درقبالِ مشکلات معیشتی مردم است و این مشکل به‌مرور در‌حالِ رفع‌شدن است و ما روزانه چندین مورد ثبت انشعاب انجام می‌دهیم». رئیس اداره گاز شهرستان قدس خبر داد: «در‌حوزه کنتورخوانی و ثبت میزان مصرف تاکنون اختراعات زیادی به ثبت رسیده است که حاکی از پایان دوره مرسومات قدیمی‌ست و اشتباهات گذشته که در خواندن کنتور و رسیدن قبوض به دست مشترکان صورت می‌گرفت و همچنین پروسه زمان‌بر این عملیات، با استفاده از فنّاوری روز که به دست مخترعان و نخبگان به‌منصه ظهور نشسته است؛ در‌همین‌راستا ما بر آن آمدیم تا با رونمایی از سیستم جدید کنتورخوانی گامی در این مسیر برداریم و از‌این‌پس، مأموران گاز همراه با دستگاه‌های جدید در محل کنتورها حاضر می‌شوند که در لحظه مرور دقیق کنتور، قبض صادرشده و به دست مشترک داده می‌شود و به‌زودی زود، امکان پرداخت آنی قبض با دستگاه‌های الکترونیک مأموران گاز فراهم خواهد شد تا فراموشی، ‌مشغله و گم‌کردن قبض که دلایل عمده مراجعات اداری مردم است، کاهش یابد».

وی همچنین بیان کرد: «برای ارائه انشعاب گاز به شهروندان، بازرسی فنی و مهندس منازل و واحدها ازنظر ایمنی و ساختار، وظیفه ما نیست و این حوزه به کارشناسان نظام‌مهندسی مربوط است و تنها مرجع استناد ما برای اعطای انشعاب گاز به شهروندان عزیز، تنها همین است. وظیفه اصلی ما ارائه خدمات و انشعاب به هر مشترک نیازمند به گاز است که تأییدیه نظام‌مهندسی را دارد».

مهندس فنی‌پور متذکر شد: «در بحث صنعتی و مسکونی در اشتراک‌ها برای ما تفاوت خاصی وجود ندارد و ما تنها به‌عنوان یک مشترک به همه انشعابات نگاه می‌کنیم. البته تاکنون در دوره ما هیچ کارخانه صنعتی را تعطیل نکرده‌ایم و به ادامه فعالیت آنها علاقه داریم ولی همانند یک مشترک ما ملزم به دریافت هزینه‌های گاز آنها هستیم». مهندس فنی‌پور در‌پاسخ‌به‌سؤال یکی‌از خبرنگاران در‌خصوص منابع انسانی این اداره تصریح کرد: «ما در این دوره تعدیل نیرو نداشته‌ایم و اخراجی صورت نگرفته است و حتی تا ۵٠‌درصد افزایش نیرو داشته‌ایم که هزینه‌ای از‌طرف دولت بابت آنها پرداخت‌نشده است و خصوصی‌بودن اداره گاز شهرقدس هم هیچ تفاوتی در تعرفه گاز شهروندان ایجاد نکرده و نخواهد کرد».

وی با‌ اشاره‌ به موضوع مازاد مصرف و جریمه‌های مربوط به هدر‌رفت انرژی، خاطرنشان کرد: «برای دریافت جریمه مصارف بالا هیچ برنامه‌ای نداریم و معتقدیم که هر مشترک به‌اندازه‌ای که مصرف کرده است و نیاز وی بوده بنا‌به تعرفه پرداخت کند و ازآنجاکه گاز امکان سوءاستفاده و احتکار و مصرف بی‌رویه خارج از عرف ندارد، هزینه اضافی بابت مصرف مازاد برای هیچ‌یک از مشترکان در‌نظر نداریم». مدیرعامل خصوصی‌سازی اداره گاز شهرستان قدس گفت: «در گذشته مأموران قرائت کنتور با مراجعه به درب منازل کارکرد کنتور را ثبت و بعداز ١۵روز قبض مشترک صادر و به مشترک ارائه می‌شد که  با این شیوه گاها پیش می‌آمد که قبوض به‌موقع دست مشترک نمی‌رسید، با واگذاری  این اداره به بخش خصوصی، با خرید و به‌کارگیری دستگاه‌های جدید امکان قرائت و صدور قبوض گاز در محل را فراهم کردیم».

فنی‌پور علت اصلی بدهی‌های معوقه و عدم پرداخت قبوض مشترکین را کسر زمان در مراجعه به بانک‌ها و باجه‌های خودپرداز دانست و عنوان کرد: «در‌جهت تسهیل در امر قرائت و پرداخت قبوض، مأمورین این اداره در مراجعه به درب منازل مجهز به دستگاه چابگر و دستگاه‌های کارتخوان هستند که پس‌از قرائت کنتور توسط چاپگر‌های همراه  قبوض در محل صادر و امکان پرداخت آنی توسط دستگاه کارتخوان همراه در‌صورت صلاحدید مشترک امکان‌پذیر خواهد بود، لازم به‌ذکر است؛ پشت قبوض صادره سفید و بدون پشت‌نویسی‌ست».

وی در‌پایان خاطرنشان کرد: «در‌خصوص تعرفه بهای گاز وقتی از بخش خصوصی صحبت به‌میان می‌آید تصور مردم این‌است‌که حتما قیمت‌ها چندبرابر خواهد شد اما باید متذکر شوم که تعرفه‌ها توسط دولت تعیین و بخش خصوصی هیچ‌گونه دخالتی در تعیین قیمت‌ها نداشته و تعرفه‌ها با گذشته هیچ تفاوتی نخواهد داشت».