رضایت شهروندان شهرستان قدس از ارائه خدمات گاز رسانی بعد از برون سپاری به بخش خصوصی

خصوصی سازی و برون سپاری یکی از موضوعات مورد بحث در مجامع علمی و اجرایی مدیریت بویژه در سالهای اخیر بوده با وجود تمامی توصیه ها برای گسترش بخش خصوصی اما هنوز بخش عظیمی از اقتصاد کشور متعلق به بخش دولتی می باشد به همین منظور با توجه به تجربه سایر کشورها و صحبت های اندیشمندان اقتصادی نشان می دهد یک بخش خصوصی با صرف هزینه های کمتر و بهره وری بالا می تواند فعالیت محوله را انجام دهد و با توجه به اعلام اصل ۴۴ قانون اساسی و تاکید مقام معظم رهبری بر خصوصی سازی از یک سو و تحریم های اعمال شده بر کشور از سوی دیگر تلاش های خوبی در مسیر خصوصی سازی فرآیندها صورت گرفته و می توان تصمیم های اقتصادی دولت را هوشمندانه تر از پیش یافت اما با وجود این هنوز روند این تغییرات سرعت و شتاب قابل توجهی ندارد. در خصوص اجرای طرح برون سپاری گاز و انتخاب شهرستان قدس به عنوان شهر پایلوت شنیدن دیدگاه و نظرات مردم و مسئولین از اجرای آن وهمچنین به جهت اینکه یکی از ملاک های ارزیابی مدیران دستگاههای اجرائی عملکرد آنان در برون سپاری طرح های قابل واگذاری به بخش خصوصی می باشد در وهله اول به سراغ علی اصغر ناصر بخت فرماندار خدوم و پر تلاش شهرستان قدس رفتیم .

فرماندار شهر قدس با اشاره به سیاست اخیر دولت در خصوص طرح برون سپاری و کم کردن دایره بدنه دولت گفت:سیاست اصولی دولت کوچک شدن حجم این دایره است و بسیاری از خدماتی که دولت در حال حاضر انجام میدهد، حقیقتا قابل برون سپاری است. ناصر بخت افزود: گسترده بودن بدنه دولت از کارایی و توانایی تحرکی که لازمه اقتصاد امروز جامعه ماست جلوگیری میکند. وی ادامه داد: با یاری خداوند این اتفاق شایسته در شهرستان قدس محقق شد هر چند در ابتدای اجرای طرح، واکنش های خوبی نداشت و این احساس در مردم القاء شده بود که بخش خصوصی یعنی افزایش چند درصدی بهای گاز یا اینکه اگر اداره گاز به بخش خصوصی واگذار شد بنابراین فعالیتی که تا قبل از این در دست دولت بود و بخشی از خواسته ها و نیازهای آنها تحقق پیدا نمی کرد، حال که به بخش خصوصی واگذار شده ممکن است وضعیت بدتر شود، اما با گذشت اندکی زمان عکس این قضیه اثبات شد و در حال حاضر مردم رضایت کامل از عملکرد اداره گاز و کارکنان آن دارند.

ناصر بخت عنوان کرد: بنده به عنوان نماینده عالی دولت اعتقادم بر برون سپاری این بخش بود و سپردن قسمت اعظمی از خدمات در شرکت گاز به بخش خصوصی و یک مدیر توانمند ، میتواند خدمات این مجموعه به مردم را تسهیل دهد و امروز شاهد این موفقیت هستیم. این مقام مسئول با اشاره به مشکلاتی که در وهله ی نخست کار وجود داشت گفت: درابتدای اجرای این طرح مطالبی مطرح شد که نیاز به صبر و حوصله بیشتری داشت و با برگزاری جلسات مکرر و مرتب با مهندس فنی پور پیمانکار خصوصی این طرح مواردیکه برای مردم جای سوال داشت را مطرح کردیم و جناب فنی پور هم توجه خاصی به این موضوع نشان دادند و در حال حاضر این کار از طرف مردم مود استقبال قرار گرفته، بخش خصوصی هم به دنبال اینست که کار را به نحو احسن پیش ببرد، چون هدف اصلی در این طرح نخست رضایت مردم و درمرحله دوم حفظ سرمایه شرکت است و همین دو اصل موجب می شود تا کار با بالاترین بازدهی انجام گیرد.

فرماندار قدس با اشاره به رضایت مردم در این خصوص عنوان کرد: به اعتقاد بنده اجرای این طرح در شهرستان قدس به عنوان یک تجربه موفق مورد ارزیابی قرار گرفته و مجموعه دولت و فرمانداری هم هدفی جز رضایت مردم ندارند.

در ادامه گزارش پای صحبت های محسن عبدلی ساکن منطقه صنعتی سی متری شورا می نشینیم و او چنین می گوید ضمن قدردانی از تشریف فرمائی شما خبرنگاران که پیگیر یک به یک مشکلات در سطح شهرستان به خصوص در مورد مساله گاز هستید. عبدلی عنوان داشت:در این منطقه که الان ساکن هستم (سی متری شورا) ، کارخانجات مختلفی در حدود ۲۸ مورد در حال فعالیت هستند و این عزیزان گاز ندارن یا از همسایه با لوله کشی گاز قرض گرفتند که با توجه به دوستی دیرینه با جناب کاظمی از همفکریشون استفاده کردیم. وی ادامه داد:در پی این مشورت ما نشستی با مهندس فنی پور مدیر عامل شرکت ایمن تاسیسات گستر پویا افق جاوید داشتیم و مهندس علیرضا فنی پور هم خیلی جدی پذیرفتند که با ماهمکاری داشته باشند تا مشکل نبود گاز مرتفع شود. عبدلی اظهار داشت : مسئله بزرگی که وجود داشت گذاشتن لوله اصلی بود، لوله گذاری اصلی مبلغی حدود ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار لازم داشت که طی جلساتی مقرر شد مالکین مبلغی رو به صورت سهمی پرداخت کنند اما مبلغی که جمع شد قابل توجه نبود به همین منظور با نشست های مجدد و رایزنی های جناب کاظمی ، مهندس فنی پور لطف کردن که حتی اعتباری مورد نیاز دراین باره از مالکین مشاغل دریافت نشود زیرا مالکین واقعا زحمت کش و سهمی در اشتغال زایی دارند. با توجه به مشکلات اقتصادی و اینکه باید از بخش تولید حمایت شود نتیجه این شد که به این عزیزان گاز اختصاص یابد و پیرو این قضیه تصمیم بر این شد یک نماینده انتخاب شود تا هر یک جداگانه دنبال کارهای مربوطه به اداره گاز مراجعه نکنند و این نماینده پیگیری های لازم را دنبال کنند. عبدلی در خاتمه گفت: جا دارد ازجناب کاظمی و مهندس فنی پور بابت مساعدت در خصوص انشعاب گاز برای این منطقه قدردانی کنیم و باید گفت در حال حاضر تامین گاز این منطقه در مرحله نظام مهندسی است که از نظر استاندارد و نظام مهندسی مشکلی نداشته باشد و کارها و مراحل قانونیش انجام و به امید خدا به روشنایی و استفاده گاز ختم شود.

گزارش برون سپاری شهر قدس

نماینده انتخابی این مجموعه صنفی هم اظهار داشت:در سالهای گذشته هم پیگیری هایی انجام شده بود که متاسفانه جواب نگرفتیم اما امسال مجموعه اداره گاز واقعا زحمت کشیدند و این مشکل در حال حل شدن است و باید گفت از نظر نحوه برخورد کارکنان اداره گاز واقعا از کارمند جزء تا مسئولین رده بالای این اداره همه نهایت رضایت را داریم و مصداق بارز تکریم ارباب رجوع را می توانیم در اداره گاز شهرستان قدس شاهد باشیم.

در بخش دیگر گزارش شاطر نانوایی گل یاس می گوید :حقیقتا ما قریب به یک سال است که بدون دغدغه قطع گاز کار می کنیم و از عملکرد اداره گاز راضی هستیم در سالهای گذشته ما با قطعی گاز مواجه بودیم خصوصا در فصل زمستان که وجود گاز ضرورییست و چون هیچ وسیله ای جایگزین برای گرمایش و پخت نان نداشتیم با مشکل مواجه میشدیم اما امروز بجز افزایش تعرفه گاز از ارائه خدمات این اداره کمال رضایت را داریم.

بهاره ع

خانم خانه داری که رضایت کاملی از عملکرد مامورین اداره گاز و نحوه برخورد آنها دارند وی همچنین از اینکه قبض گاز در همان زمانی که کنتور خوانده میشود و قبض را تحویل میدهند و در همان لحظه پرداخت صورت می گیرد ابراز خوشحالی کرد و گفت: امیدوارم همه ادارات به همین روش قبض ها را به دست مشتریان برسانند.

حسین س

صاحب مغازه نان فانتزی در خیابان ۴۵ متری در مصاحبه صمیمی و خودمانی با خبرنگار ما گفت:خداوند رحمت کند پدر و مادر مسئولین اداره گاز را زیرا من چون فر گازی دارم موقع ای که گاز قطع میشد به مشکل بر می خوردم و بسیاری از اوقات خمیر من داخل فر درست زمانی که باید پف میکرد تا پخته شود گاز قطع میشد و من تمام خمیرها رو نیم پز داخل ضایعاتی ها میریختم اما خوشبختانه قریب به یک سال است که هیچ قطعی گاز نداشتیم و من از همین جا اعلام میکنم که مصداق واقعی برخورد با ارباب رجوع را در اداره گاز شهرستان قدس دیدم .

شهر قدس فاطمه دهدار

منبع : روزنامه کار و کارگر – ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۷